مستند ساخت کشتی Queen Mary 2
3 مارس 2018
مقاله: آشنایی با انواع کشتی های تجاری
30 آوریل 2019

شکارچی دریا

کشتی نظامی بدون سرنشین ارتش نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا

شکارچی دریا، کشتی نظامی بدون سرنشین

در ادبیات نظامی و سیاسی، پیش‌تر زمانی که از اصلاح "Drone" یاد می‌شد منظور هواپیماهای بدون سرنشین بود. امروزه استفاده از این دست فن‌آوری‌ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در میدان نبرد، این یک رویکرد جدید استراتژیک جنگی به شمار می‌رود. استفاده از چنین استراتژیکی است که می‌توان  میزان قابل توجهی هزینه‌ها و تلفات ناشی از میدان جنگ را کاهش داد. شکارچی دریا (Sea Hunter) را می‌توان یکی از نخستین جنگ‌افزار‌های بدون سرنشین حوزه دریا دانست. این شناور نظامی بدون سرنشین، در حقیقت یک رده تازه از رده‌بندی‌های شناورهای نظامی است. بعلاوه، می‌توان از آن به عنوان سرآمد نسل جدید شناورهای نظامی آینده نام برد.

ماموریت شکارچی دریا

ماموریت اصلی شکارچی دریا، مقابله با زیردریایی‌ها است. جهت مکان‌یابی زیردریایی، این شناور بدون سرنشین از رادارها و دوربین‌های خود کمک گرفته و آن‌ها را مورد هدف خود قرار می‌دهد. شکارچی دریا می‌تواند ماموریت خود را در وضعیت‌های مختلف دریایی با شرایط پایدار در حالت دریا 7 ( 7 Sea State) به انجام برساند. هم‌چنین، در حین ماموریت می‌تواند از خدمه نیز برای هدایت آن استفاده نمود.

 

مشخصات شکارچی دریا

نوع بدنه سه بدنه (Trimaran)
 طول شناور 40/2 متر
وزن جابجایی 135 تن ( با احتساب 40 تن سوخت)
سرعت عملیاتی 27 گره دریایی (13/8 متر بر ثانیه - 50 کیلومتر بر ساعت)
تعداد پروانه 2 عدد
تعداد و نوع موتور 2 عدد موتور دیزل
بازه عملیاتی 19000 کیلومتر

آینده شکارچی دریا

 زمایش‌های عملکرد سرعت، مانورپذیری، پایداری، دریامانی، نرخ افزایش و کاهش شتاب، میزان مصرف سوخت و سیستم‌های مکانیکی در 22 ژون 2016 (2 تیرماه 1395) به اتمام رسید. از آن زمان شناور عملیات آزمایشی خود را به مدت 2 سال شروع  کرده است. پس از به پایان رسیدن این مدت، شکارچی دریا به عنوان شناور نظامی در گروه شناور‌های جنگی نزدیک به ساحل (Littoral combat ship) در ارتش نیروی دریایی ایالات متحده فعالیت می‌نماید.


2 دیدگاه ها

  1. علی گفت:

    با سلام
    ممنونم از وبسایت خوب و جالبتون

  2. KRAMPER7441 گفت:

    Thank you!!1

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

78 − 70 =